World Championships Results

XIII World Senior Championships TKD ITF Results – 2003

12.06-15.06.2003 Warsaw, Poland

Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Ernest Rhiannon – Wales 1 Makinen Ismo – Finland
2 Pawlik Marzanna – Poland 2 Kasza Peter – Hungary
3 Blahova Petra – Czech Republic 3 Birlut Florin – Romania
3 Guseva Alla – Russia 3 Henequin Guy – England
 
II degree II degree
1 Serrando Soledad – Argentina 1 Bujold Maxime – Canada
2 Nagyfugedi Hajnalka – Hungary 2 Hodussow Dimitri – Germany
3 Koivisto Saara – Finland 3 Ionicescu Marius – Romania
3 Kuznetsova Iryna – Ukraine 3 Witzoe Arne – Sweden
 
III degree III degree
1 Cross Julia – Scotland 1 Wałach Mariusz – Poland
2 Wasserman Karina – Argentina 2 Favalli Marcos – Argentina
3 Leino Terhi – Finland 3 Dunn Tim – England
3 Messier Marie-Claudie – Canada 3 Turnunen Jani – Finland
 
IV degree IV degree
1 Anastassiadou Anna – Germany 1 Patterson Graham – New Zealand
2 Lenti Moira – Argentina 2 Banega Alejandro – Spain
3 Pasek-Suska Anita – Poland 3 Suska Jarosław – Poland
3 Tran Joliette – Canada 3 Zuger Jorge – Switzerland
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 Poland 1 Ireland
2 Finland 2 Poland
3 England 3 Canada
3 Germany 3 Finland

 

Sparring

Female Male
up to 52 kg up to 54 kg
1 Menegazo Carolina – Argentina 1 Serrano Ivan – Argentina
2 Pawlik Marzanna – Poland 2 Ljutic Redzo – Slovenia
3 Messier Marie-Claudie – Canada 3 Luz Daniel – Brazil
3 Nurtaeva Anara – Kazakhstan 3 Zuger Jorge – Switzerland
 
to 58 kg to 63 kg
1 Cross Julia – Scotland 1 Barada Tomaz – Slovenia
2 Lopez Krycia – Germany 2 Bakhromov Shakhob – Russia
3 Jelenic Kristina – Sweden 3 Iuhos Iosif – Romania
3 Quinteros Maria – Argentina 3 Moskaluk Miłosz – Poland
 
to 63 kg to 71 kg
1 Lipa Joanna – Poland 1 Ernest Neil – Wales
2 Clark Sally – Australia 2 Kerr Dawid – Brazil
3 Akesdotter Cecilia – Sweden 3 Favalli Marcos – Argentina
3 Leino Terhi – Finland 3 Mikkola Samuli – Finland
 
to 70 kg to 80 kg
1 Coronel Ana – Argentina 1 Działa Daniel – Poland
2 Anton Diana – Canada 2 Favalli Cesar – Argentina
3 Hollander Antje – New Zealand 3 Krylov Andrey – Russia
3 Koivisto Saara – Finland 3 Rangel Philippe – Brazil
 
over 70 kg over 80 kg
1 Garelik Patricia – Argentina 1 Idzikowski Dariusz – Poland
2 Pasek-Suska Anita – Poland 2 Tentyukov Viktor – Russia
3 Johansson Pernilla – Sweden 3 Carrillo Tiberio – Italy
3 Sasse Birgid – Germany 3 Taveras Norberto A. – Dominicana
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 Poland 1 Poland
2 Argentina 2 Russia
3 Germany 3 Argentina
3 Sweden 3 Brazil

 

Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Pasek-Suska Anita – Poland 1 Van Roon Carl – New Zealand
2 Chudarova Evgeniya – Russia 2 Miron Marcel – Romania
3 Blahova Petra – Czech Republic 3 Idzikowski Dariusz – Poland
3 Worz Ulrike – Germany 3 Karstadt John – USA
 
Team Team
1 Poland 1 Poland
2 Canada 2 Romania
3 Finland 3 Moldova
3 Sweden 3 Ukraine

 

Power test

Female Male
Individual Individual
1 Latendresse Annick – Canada 1 Gozdalski Rafał – Poland
2 Jensen Sylvia – Australia 2 Patterson Graham – New Zealand
3 Rogaczewska Małgorzata – Poland 3 Birgerson Mikael – Sweden
3 Walton Lena – New Zealand 3 Sloninov Sergiu – Moldova
 
Team Team
1 New Zealand 1 Ireland
2 Poland 2 Poland
3 Canada 3 Canada
3 England 3 New Zealand

 

General Classification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  Poland 3 1 0 11
2  New Zealand 1 0 0 3
3  Finland 0 1 1 3
3  Canada 0 1 1 3
5  Argentina 0 1 0 2
6  Sweden 0 0 2 2
6  Germany 0 0 2 2
6  England 0 0 2 2

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  Poland 2 2 0 10
2  Ireland 2 0 0 6
3  Russia 0 1 0 2
3  Romania 0 1 0 2
5  Canada 0 0 2 2
6  Ukraine 0 0 1 1
6  New Zealand 0 0 1 1
6  Moldova 0 0 1 1
6  Finland 0 0 1 1
6  Brazil 0 0 1 1
6  Argentina 0 0 1 1

 

General Classification by Country  
place   country gold  silver  bronze  score 
1  Poland 11 6 5 50
2  Argentina 5 5 3 28
3  New Zealand 3 1 3 14
4  Canada 2 2 6 16
5  Scotland 2 0 0 6
5  Wales 2 0 0 6
5  Ireland 2 0 0 6
8  Germany 1 2 4 11
9  Finland 1 1 8 13
10  Slovenia 1 1 0 5
11  Russia 0 4 2 10
12  Romania 0 2 3 7
13  Australia 0 2 0 4
13  Hungary 0 2 0 4
15  Brazil 0 1 3 5
16  Spain 0 1 0 2
17  Sweden 0 0 7 7
18  England 0 0 4 4
19  Ukraine 0 0 2 2
19  Switzerland 0 0 2 2
19  Moldova 0 0 2 2
19  Czech Republic 0 0 2 2
23  Dominicana 0 0 1 1
23  Kazakhstan 0 0 1 1
23  USA 0 0 1 1
23  Italy 0 0 1 1
27  Chile 0 0 0 0
27  Colombia 0 0 0 0
27  Krym 0 0 0 0
27  Croatia 0 0 0 0
27  Grenada 0 0 0 0
27  Honduras 0 0 0 0
27  Indie 0 0 0 0
27  Jamaica 0 0 0 0
27  Norway 0 0 0 0
27  Paraguay 0 0 0 0
27  Portugalia 0 0 0 0
27  Puerto Rico 0 0 0 0
27  Uzbekistan 0 0 0 0

 

Best Competitiors

Best Competitor Female  Best Competitor Male 
II  III  II  III 
Cross Julia – Scotland 2 0 0 Patterson Graham – New Zealand 1 1 0
Shared

No Comments

Comments are closed.