World Championships Results

VIII World Junior Championships TKD ITF Results – 2006

12-16.07.2006 Tegucigalpa, Honduras

Pattern Female Pattern Male
I Dan I Dan
1 Stephanie Cardinal CAN 1 Diego Oga ARG
2 Lara Granada ARG 2 Maciej Żuk, POL
3 Jessica Wallace CAN 3 Kane Baigent NZL
3 Rebecca Walthall NZL 3 Francisco Fernandez ARG
 
II Dan II Dan
1 Marie Chrystine Blouin CAN 1 Steven Arroyo ENG
2 Genevieve Demarquis CAN 2 Felix Kelly ENG
3 Alexandra Couling NZL 3 Trystan Fung CAN
3 Audrey De Ladurantaye CAN 3 Pierre Lemieux CAN
 
III Dan III Dan
1 Eugenia Fernandez ARG 1 Perlaza Danny USA
  2 Leandro Carballo ARG
  3 Alan Del Cid HON
  3 Luis Del Cid HON
 
TEAM TEAM
1 CAN 1 ARG
2 NZL 2 ENG
3 ARG 3 HON
3 HON 3 POL

Sparring Female Sparring Male
45 kg 52 kg
1 Izabela Honhjec SLO 1 Ramiro Jara ARG
2 Evelyn Altinier ARG 2 Darwin Tabora HON
3 Fiorella Elcano ARG 3 Leszek Kulik, POL
3 Stephanie Suarez USA 3 Richard Martineau CAN
 
50 kg 58 kg
1 Natacha Figueroa ARG 1 Estanislao Serrano ARG
2 Rebeca Walthall NZL 2 Robert Vaida ROU
3 Adriana Moncada USA 3 Denis Drapic SLO
3 Anja Roj SLO 3 Piotr Dryja, POL
 
55 kg 63 kg
1 Monika Gzowska , POL 1 Guillermo Corti ARG
2 bianca Pantel ROU 2 Maciej Żuk, POL
3 Mary Dionne Collins CAN 3 Rodrigo Fernandez ARG
3 Jessie Walker NZL 3 Robert Szervaczius ROU
 
60 kg 70 kg
1 Ilona Omiecińska, POL 1 Edward Harradine ENG
2 Stephanie Maillete CAN 2 Bartosz Marciniak, POL
3 Genevieve Demarquis CAN 3 Leandro Carballo ARG
3 Magdalena Radomiak, POL 3 Alberto Gimenez HON
 
over 60 kg over 70 kg
1 Fernanda Forza ARG 1 Mihai Madaian ROU
2 Sakowska Julia, POL 2 Sławomir Ogłaza, POL
3 Candice Millar NZL 3 Carlos Bonilla ESA
3 Evelyn Salica ARG 3 Marcin Ptak, POL
 
TEAM TEAM
1 ARG 1 ARG
2 POL 2 POL
3 HON 3 CAN
3 NZL 3 NZL

Special Techniques Female Special Techniques Male
Individual Individual
1 Sakowska Julia, POL 1 Mihai Madaian ROU
2 Omiecińska Ilona, POL 2 Tom Walting ENG
3 Genevieve Demarquis CAN 3 Alan Del Cid HON
   
 
TEAM TEAM
1 POL 1 ENG
2 NZL 2 POL
3 CAN 3 NZL
   

Power Test Female Power Terst Male
Individual Individual
1 Alicia Yates NZL 1 Josh Van Pierce NZL
2 Kayla Chapman CAN 2 Mihai Madaian ROU
3 Jessie Walker NZL 3 Samuel Campbell NZL
  3 Nicholas Hahn USA
 
TEAM TEAM
1 NZL 1 CAN
2 ROU 2 NZL
3 CAN 3 POL
   

Female General Classification 
mce   kraj gold  silver  bronze  punkty 
1  New Zeland NZL 1 2 1 8
2  Poland POL 1 1 0 5
3  Canada CAN 1 0 2 5
4  Argentina ARG 1 0 1 4
5  Romania ROU 0 1 0 2
6  Honduras HON 0 0 2 2

Male General Classification 
mce   kraj gold  silver  bronze  punkty 
1  Canada CAN 2 0 1 7
2  Argentina ARG 2 0 0 6
3  England ENG 1 1 0 5
4  Poland POL 0 2 2 6
 New Zeland NZL 0 2 2 6
6  Honduras HON 0 0 2 2
7  United States USA 0 0 1 1

Medal Classification by Contry 
mce   kraj gold  silver  bronze  punkty 
1  Argentina ARG 9(1) 3 6 39(3)
2  Canada CAN 5 3 11 29
3  Poland POL 4 9 6 36
4  New Zeland NZL 3 5 10 27
5  England ENG 3 3 0 15
6  Romania ROU 2 4 1 15
7  United States USA 1 0 4 6
8  Slovenia SLO 1 0 2 5
9  Honduras HON 0 1 8 9
10  El Salvador ESA 0 0 1 1
11  Guatemala GUA 0 0 0 0
 Jamaica JAM 0 0 0 0
 Nicaragua NIC 0 0 0 0
 Puerto Rico PUE 0 0 0 0

Best Competitor Female  Best Competitor Male 
II  III  II  III 
Julia Sakowska, POL 1 1 0 Mihai Madaian ROU 2 1 0
Ilona Omiecińska, POL 1 1 0
Shared

No Comments

Comments are closed.