World Championships Results

VI World Senior Championships TKD ITF Results – 1988

wc88

Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Kim Jong Hui – North Korea 1 Kim Kwang Chol – North Korea
2 Cappelen Antonie – Norway 2 Kim Sok Nam – North Korea
3 An Un Ok – North Korea 3 Egeto Imre – Hungary
3 Nielsen Tone Melvaer – Norway 3 Kim Sun Nam – North Korea
 
II degree II degree
1 Kim Yong Hui – North Korea 1 Svendsen John Arild – Norway
2 Condo Sabrina – Argentina 2 Choe Sang Chol – North Korea
3 Ducharme Isabelle – Canada 3 Affatigato Vincent – USA
3 Han Yun Ok – North Korea 3 Edger Teoh – Malaysia
 
III degree III degree
1 U Jong Hwa – North Korea 1 Sabalain Pablo – Argentina
2 Choe Ryon Hwa – North Korea 2 Maroist Marcel – Canada
3 Ragde Eva Birkefeldt – Norway 3 So Man Chol – Japan
3 Beaulieu Lucie – Canada 3 Vatrano Marcelo – Argentina
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 Japan
2 Canada 2 Puerto Rico
3 Hungary 3 North Korea
3 Yugoslavia 3 Norway

 

Sparring

Female Male
up to 52 kg up to 54 kg
1 Vega Omayra – Puerto Rico 1 Papadopoulos Pantelis – Greece
2 Fabian Eva – Hungary 2 Ford Peter – Puerto Rico
3 An Uk Ok – North Korea 3 Galeano Jose – Honduras
3 Kim Un A – North Korea 3 Cheng Chang Onn – Malaysia
 
to 58 kg to 63 kg
1 Hwang Yong Mi – North Korea 1 Rivera Dennis – Puerto Rico
2 Van Den Berg Diana – Netherland 2 Christakos John – USA
3 Condro Sabrina – Argentina 3 Kozak Laszlo – Hungary
3 Papirovnyik Monika – Hungary 3 Weibhardt Joachim – Germany
 
to 63 kg to 71 kg
1 Rajkai Andrea – Hungary 1 Pajewski Krzysztof – Poland
2 Han Yun Ok – North Korea 2 Solano Sixto – Puerto Rico
3 Pazar Gitta – Hungary 3 Isaksen Christian – Greenland
3 Castro Eva – Spain 3 Kiriazos Thomas – Greece
 
to 70 kg to 80 kg
1 Welten Marianne – Netherland 1 Cocu John – Netherland
2 Beaulieu Lucie – Canada 2 Reinic Mladen – Yugoslavia
3 Buissiere Marie Claude – Canada 3 Majer Egon – Yugoslavia
3 Choe Ryon Hwa – North Korea 3 Pigni Fernando – Argentina
 
over 70 kg over 80 kg
1 Lemelin Johanne – Canada 1 Shaur Mario – Argentina
2 Kim Jong Hui – North Korea 2 Agrafiotis Anastas – Greece
3 Hristou Gianna – Greece 3 Samardjija Zoran – Yugoslavia
3 Karin Sandberg – Sweden 3 Ciric Nebojsa – Netherland
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Yugoslavia
2 Hungary 2 Netherland
3 Norway 3 Argentina
3 Canada 3 Canada

 

Special Techniques

Female Male
Nopi Ap Chagi Nopi Ap Chagi
1 Han Yun Ok – North Korea 1 Helmersen Hans Jorgen Norway
   
   
   
 
Nopi Yop Chagi Nopi Yop Chagi
1 Worz Ulrike – West Germany 1 Sabalain Pablo – Argentina
   
   
   
 
Nopi Dollyo Chagi Nopi Dollyo Chagi
1 Han Yun Ok – North Korea 1 Bernardo Eduardo – Argentina
   
   
   
 
  Nopi Bandae Dollyo Chagi
  1 Rivera Dennis – Puerto Rico
   
   
   
 
  Dwio Dollimyo Yop Chagi
  1 Solano Sixto – Puerto Rico
   
   
   
 
Special Techniques Special Techniques
1 Hwang Yong Mi – North Korea 1 Nielsen Kristian – Greenland
   
   
   
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 North Korea 1 Puerto Rico
2 Norway 2 North Korea
3 Canada 3 Norway
  3 Argentina

 

Power Test

Female Male
Sonkal Taerigi Ap Joomuk Jirugi
1 Beaulieu Lucie – Canada 1 Blissett Albert – England
   
   
   
 
Yopcha Jirugi Sonkal
1 Papirovnyik Monika – Hungary 1 Totikidis Anestis – Greece
   
   
   
 
Dollyo Chagi Yopcha Jirugi
1 Cappelen Antonie – Norway 1 Buissiere Jean – Canada
   
   
   
 
  Dollyo Chagi
  1 Gantner Chris – USA
   
   
   
 
  Bandae Dollyo Chagi
  1 Katayamaa Jari – Sweden
   
   
   
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 Hungary 1 England
2 North Korea 2 Canada
3 Canada 3 Hungary
3 Norway 3 Norway

 

General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  North Korea 3 1 0 11
2  Hungary 1 1 1 6
3  Canada 0 1 3 5
4  Norway 0 1 2 4
5  Yugoslavia 0 0 1 1

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  Puerto Rico 1 1 0 5
2  Japan 1 0 0 3
2  Yugoslavia 1 0 0 3
2  Wielka Brytania 1 0 0 3
5  North Korea 0 1 1 3
5  Canada 0 1 1 3
7  Netherland 0 1 0 2
8  Norway 0 0 3 3
9  Argentina 0 0 2 2
10  Hungary 0 0 1 1

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  North Korea 11 7 7 54
2  Puerto Rico 5 3 0 21
3  Argentina 4 1 5 19
4  Canada 3 4 7 24
5  Norway 3 2 7 20
6  Hungary 3 2 6 19
7  Netherland 2 2 1 11
8  Greece 2 1 2 10
9  England 2 0 0 6
10  Yugoslavia 1 1 3 8
11  USA 1 1 1 6
12  Japan 1 0 1 4
12  Sweden 1 0 1 4
12  West Germany 1 0 1 4
12  Greenland 1 0 1 4
16  Poland 1 0 0 3
17  Malaysia 0 0 2 2
18  Spain 0 0 1 1
18  Honduras 0 0 1 1

 

Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
II  III  II  III 
Han Yun Ok – North Korea 2 1 1 Rivera Dennis – Puerto Rico 2 1 0
Shared

No Comments

Comments are closed.