World Championships Results

V World Senior Championships TKD ITF Results – 1987

wc87 Patterns

Female Male
I & II degree I & II degree
1 Choi Yon Hwa – North Korea 1 Christian Nielsen – Greenland
2 Han Yun Ok – North Korea 2 Pablo Salabran – Argentina
3 Kim Un A – North Korea 3 Frank Rishaug – Norway
3 Hwang Yong Mi – North Korea 3 Dennis Rivera – Puerto Rico
 
III & IV degree III & IV degree
1 Trude Hoff Leirvik – Norway 1 Ham Chol Guu – North Korea
2 Cha Son Yung – North Korea 2 Favero Stefano – Italy
3 Jean Tompkins – USA 3 So Man Chol – Japan
  3 Sixto Solano – Puerto Rico
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 North Korea
2 Norway 2 Canada
3 Canada 3 Puerto Rico
3 USA 3 Greenland

 

Sparring

Female Male
I & II degree to 52 kg I & II degree to 54 kg
1 Mariann Engrich – Hungary 1 Petropoulos Kostas – Greece
2 Chew May Lin – Malaysia 2 Papadapulos Pantelis – Greece
3 Fagerli Reidun – Norway 3 V. Sivalingam – Malaysia
3 Paola Zistler – Malaysia 3 Kalarajan – Malaysia
 
I & II degree 58 kg I & II degree 63 kg
1 Ioannidou Maria – Greece 1 Doumbia Paul – Sweden
2 Mai Van Binh – USA 2 Bozidar Strmo – Yugoslavia
3 Kristy Connor – USA 3 Joachim Weibhardt – Germany
  3 Anastasiadis Stavros – Greece
 
I & II degree 63 kg I & II degree to 71 kg
1 Han Yun Ok – North Korea 1 Krouwel R. – Netherland
2 Barron Audrey – Ireland 2 Antonio Maraboni – Italy
3 Adams Julie – Canada 3 Milan Bajich – Yugoslavia
3 Achremowicz Maria – Poland 3 Nielsen Kristian – Greenland
 
I & II degree to 70 kg I & II degree to 80 kg
1 Beaulieu Lucie – Canada 1 John Cocu – Netherland
2 Chi Yon Hwa – North Korea 2 Mladen Reinic – Yugoslavia
3 Buissieres Marie Claude – Canada 3 Dejan Mirkovic – Yugoslavia
  3 Thomaidis Anastasios – Greece
 
I & II degree over 70 kg I & II degree over 80 kg
1 Johanne Lemelin – Canada 1 Galanes Hiram – Puerto Rico
2 Halari Fotini – Greece 2 Carlos Bianchini – Argentina
3 Hristou Ioanna- – Greece 3 Zoran Samardzija – Yugoslavia
3 Karin Sandberg – Sweden 3 Ciazzo Fabio – Italy
 
III & IV degree to 58 kg III & IV degree to 63 kg
1 Trude Hoff Leirvik – Norway 1 Yong Sik Zeeb – USA
2 Cha Son Yong – North Korea 2 Patakfalvy Miklos – Hungary
  3 Bohn Stefan – Germany
  3 Kemerides Haralampos – Greece
 
  III & IV degree to 71 kg
  1 Germain Paul – Canada
  2 Hudson Buddy – USA
  3 Ham Chol Gur – North Korea
  3 Laszlo Antal – Hungary
 
  III & IV degree to 80 kg
  1 Caiazzo Carmine – Italy
  2 Paris Johnson – USA
  3 Whitlow Brad – USA
  3 Orello Ellis – England
 
  III & IV degree over 80 kg
  1 Tsalouhides Theotoros – Greece
  2 Devesa Rafael – Spain
  3 Maroist Marcel – Canada
  3 Purcell Eamon – Ireland
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Greece
2 Canada 2 Yugoslavia
3 Greece 3 England
3 Norway 3 Netherland

 

Special Techniques

Female Male
Nopi Ap Chagi Nopi Ap Chagi
1 Kim Un A – North Korea 1 Hans Jörgen Helmersen – Norway
   
   
   
 
Nopi Yop Chagi Nopi Yop Chagi
1 Kim Un A – North Korea 1 Michael Horn – Germany
   
   
   
 
Nopi Dollyo Chagi Nopi Dollyo Chagi
1 Marie Claude Buissieres – Canada 1 Pierre Guenette – Canada
   
   
   
 
  Nopi Bandae Dollyo Chagi
  1 Sixto Solano – Puerto Rico
   
   
   
 
  Dwio Dollimyo Yop Chagi
  1 Johnson Paris – USA
   
   
   
 
techniki innowacyjne techniki innowacyjne
1 Kim Un A – North Korea 1 Paris Johnson – USA
   
   
   
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 Canada 1 Norway
2 North Korea 2 Puerto Rico
3 Norway 3 Malaysia
3 USA 3 North Korea

 

Power Test

Female Male
Sonkal Taerigi Ap Joomuk Jirugi
1 Christina Jansen – Canada 1 Dale Burkhart – USA
   
   
   
 
Yopcha Jirugi Sonkal Taerigi
1 Audrey Barron – Ireland 1 Zournatzis Stayros – Greece
   
   
   
 
Dollyo Chagi Yopcha Jirugi
1 Cheryl Zaccagnini – USA 1 Fabian Nunez – USA
   
   
   
 
  Dollyo Chagi
  1 Dale Burkhart – USA
   
   
   
 
  Bandae Dollyo Chagi
  1 Alain Dumaine – Canada
   
   
   
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 North Korea 1 USA
2 USA 2 Canada
3 Hungary 3 Puerto Rico
  3 England

 

General Clasification

Teams Female 
place   country II  III  undefined  IV 
1  North Korea 3 1 0 undefined 0
2  Canada 1 1 1 undefined 0
3  Norway 0 1 1 undefined 1
3  USA 0 1 0 undefined 2
5  Greece 0 0 1 undefined 0
5  Hungary 0 0 1 undefined 0

 

Teams Male 
place   country II  III  undefined  IV 
1  North Korea 1 0 1 undefined 1
2  Greece 1 0 0 undefined 0
2  USA 1 0 0 undefined 0
2  Norway 1 0 0 undefined 0
5  Canada 0 2 0 undefined 0
6  Puerto Rico 0 1 2 undefined 0
7  Yugoslavia 0 1 0 undefined 0
8  England 0 0 1 undefined 1
9  Netherland 0 0 1 undefined 0
9  Malaysia 0 0 1 undefined 0
11  Greenland 0 0 0 undefined 1

 

General Classification by Country 
place   country II  III  undefined  IV 
1  North Korea 10 5 2 undefined 2
2  Canada 8 3 4 undefined 0
3  USA 8 3 2 undefined 2
4  Greece 5 2 2 undefined 3
5  Norway 4 1 3 undefined 1
6  Puerto Rico 2 1 2 undefined 2
7  Netherland 2 0 0 undefined 1
8  Italy 1 2 0 undefined 1
9  Greenland 1 1 1 undefined 2
10  Hungary 1 1 1 undefined 1
11  Ireland 1 1 0 undefined 1
12  Germany 1 0 2 undefined 0
13  Sweden 1 0 0 undefined 1
14  Yugoslavia 0 3 3 undefined 0
15  Argentina 0 2 0 undefined 0
16  Malaysia 0 1 2 undefined 2
17  Spain 0 1 0 undefined 0
18  England 0 0 1 undefined 2
19  Japan 0 0 1 undefined 0
20  Poland 0 0 0 undefined 1

 

Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
II  III  II  III 
Kim Un A – North Korea 3 0 1 Paris Johnson – USA 3 0 0
Shared

No Comments

Comments are closed.