World Championships Results

IV World Junior Championships TKD ITF Results – 1998

10.10-12.10.1998 New Delhi, India

Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Elena Shikalowa Russia 1 Sergei Son Uzbekistan
2 Svetlana Matrohina Kazachstan 2 Jaroslav Urbanek Czechy
3 Nicole Kent USA 3 Piotr Kulik – Poland
3 ? Czechy 3 Z. Hanbabaev Kirgistan
 
II degree II degree
1 Blais Pascale Canada 1 S. Kim Kirgistan
2 Carla Garcia Argentina 2 ? Jennings England
3 Joanna Lipa – Poland 3 Miroslav Bata Czechy
3 Jade Huang USA 3 Paweł Latus – Poland
 
III degree III degree
1 K. Taipova Kirgistan 1 A. Mambethaliev Kirgistan
  2 Nelson Saezsoto Argentina
  3 Anvar Avielv Tadjikistan
   
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 Argentina 1 Argentina
2 Poland 2 Kirgistan
3 USA 3 Canada
3 Indie 3 Poland

 

Sparring

Female Male
up to 42 kg up to 52 kg
1 K.Taipova Kirgistan 1 D. Srifinov Tadjikistan
2 Parul Choudhary Indie 2 Patrik ? Canada
3 C. Cameron Canada 3 Moskaluk MIłosz – Poland
3 J.Vu USA 3 Michal Posadik Czechy
 
to 48 kg to 58 kg
1 Pascale Blais Canada 1 Iwan Clement Holandia
2 Raisa Kovalenko Kazachstan 2 Tilek Bapanov Kirgistan
3 Vera Nemcova Czechy 3 Stevens Berett USA
3 Akshita Mehra Indie 3 Farod Murazaev Tadjikistan
 
to 53 kg to 63 kg
1 Natalie Lhomme Argentina 1 Patrick Sevigny Canada
2 Elżbieta Gromek – Poland 2 Maciej Janiuk – Poland
3 Tamara Montene Nikaragua 3 Idrisov Bachit Kazachstan
3 Sweta Motrokhina Kazachstan 3 Ignacio Pascual Argentina
 
to 60 kg to 70 kg
1 Wanda Rozwadowska Canada 1 A. Lushkin Russia
2 Iwona Idzikowska – Poland 2 E. Sudakov Kirgistan
3 B. Nadeza Czechy 3 Peter Rosenbluth Canada
3 ? Shevchenko Kirgistan 3 Favalli Marcos Argentina
 
over 60 kg over 70 kg
1 Anna Romanova Kirgistan 1 Alexis Ipisarevsky Kirgistan
2 Joanna Lipa – Poland 2 Nizam Karabulut Holandia
3 A. Maria Coronel Argentina 3 Łukasz Orłowski – Poland
3 ? Daviau Canada 3 Ravshan Abdullaev Tadjikistan
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 Poland 1 Canada
2 Czechy 2 Tadjikistan
3 Indie 3 Poland
3 Kirgistan 3 England

 

General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  Poland 1 1 0 5
2  Argentina 1 0 0 3
3  Czechy 0 1 0 2
4  Indie 0 0 2 2
5  USA 0 0 1 1
5  Kirgistan 0 0 1 1

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  Canada 1 0 1 4
2  Argentina 1 0 0 3
3  Kirgistan 0 1 0 2
3  Tadjikistan 0 1 0 2
5  Poland 0 0 2 2
6  England 0 0 1 1

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  Canada 5 1 4 21
2  Kirgistan 4 3 3 21
3  Argentina 3 1 3 17
4  Russia 2 0 0 6
5  Poland 1 5 7 20
6  Tadjikistan 1 1 2 7
7  Netherland 1 1 0 5
8  Uzbekistan 1 0 0 3
9  Czechy 0 2 5 9
10  Kazachstan 0 2 2 6
11  Indie 0 1 3 5
12  England 0 1 1 3
13  USA 0 0 5 5
14  Nikaragua 0 0 1 1

 

Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
II  III  II  III 
Pascale Blais – Canada 2 0 0 Son Sergei – Uzbekistan 1 0 0
Taipova – Kirgistan 2 0 0 Kim S. – Kirgistan 1 0 0
Mambethaliev A. – Kirgistan 1 0 0
Sirfinov D. – Tadjikistan 1 0 0
Clement Iwan – Holandia 1 0 0
Sevigny Patrick – Canada 1 0 0
Lushkin A. – Russia 1 0 0
Ipisarevsky – Kirgistan 1 0 0
Shared

No Comments

Comments are closed.