World Championships Results

III World Junior Championships TKD ITF Results – 1996

5.07-7.07.1996 Praga, Czech Republic

 

Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Kim Khyong North Korea 1 Kim Chol North Korea
2 Martynova Russia 2 Choi Kazachstan
3 Bláhová Czech Republic 3 Ho KTJ
3 Redina Ukraine 3 Giannuzzi Italy
 
II degree II degree
1 Hwang Myong North Korea 1 Kim Yong North Korea
2 An Kirgistan 2 Valiev Uzbekistan
3 Štechová Czech Republic 3 Niyazov Kazachstan
3 Mościszko Ewa – Poland 3 Aspekov Kirgistan
 
III degree III degree
1 Ri Yong North Korea 1 Jang Ki North Korea
2 Romanova Kirgistan 2 Lim Kirgistan
3 Kim Uzbekistan 3 Lee Uzbekistan
  3 Li Kazachstan
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 Kirgistan
2 Kirgistan 2 Uzbekistan
3 Uzbekistan 3 England
3 Poland 3 North Korea

 

Sparring

Female Male
up to 42 kg up to 52 kg
1 Kang Young North Korea 1 Jong Hwi North Korea
2 Raboteg Slovenia 2 Rodchenko Russia
3 Redina Ukraine 3 Berdyev Tadjikistan
3 Hitharie Holandia 3 Szczygielski Mariusz – Poland
 
to 48 kg to 58 kg
1 Gromek Elżbieta – Poland 1 Eržen Slovenia
2 Grégrová Czech Republic 2 Kim Kwang North Korea
3 Koldaeva Ukraine 3 Berezhnev Russia
3 Rader Slovenia 3 Nam Uzbekistan
 
to 53 kg to 63 kg
1 Kim Gum North Korea 1 Ri Chol North Korea
2 Usaite Lituania 2 Lifanov Kirgistan
3 Gietka Iwona – Poland 3 Amelin Ukraine
3 Rozwadowska Canada 3 Campbell Canada
 
to 60 kg to 70 kg
1 Hwang Myong North Korea 1 Motornyi Ukraine
2 Gołębiowska Marta – Poland 2 Kim Jong North Korea
3 Zadorozhnyaya Ukraine 3 Konstantinov Russia
3 Gavrilova Uzbekistan 3 Pieńkowski Daniel – Poland
 
over 60 kg over 70 kg
1 Ri Chun North Korea 1 Idzikowski – Poland
2 Kim A. Uzbekistan 2 Jang Ki North Korea
3 Kousaridou Greece 3 Kotsiov Canada
3 Gabrielova Czech Republic 3 Šimecek Czech Republic
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Poland
2 Kirgistan 2 Poland
3 Greece 3 Slovenia
3 Uzbekistan 3 Kirgistan

 

Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Paek Chun North Korea 1 Jang Ki North Korea
2 Hwang USA 2 Soultanov Tadjikistan
3 Romanova Kirgistan 3 Arstadt USA
   
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 North Korea 1 Poland
2 Poland 2 Kirgistan
3 Uzbekistan 3 Czech Republic
   

 

Power Test

Female Male
Individual Individual
1 Mościszko Ewa – Poland 1 Soultanov Tadjikistan
2 Berlin Szwecja 2 Balazs Hungary
3 Kowal USA 3 Ciancio Italy
   
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 North Korea 1 North Korea
2 USA 2 Czech Republic
3 Greece 3 Croatia
   

 

General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  North Korea 4 0 0 12
2  Kirgistan 0 2 0 4
3  Poland 0 1 1 3
4  USA 0 1 0 2
5  Uzbekistan 0 0 3 3
6  Greece 0 0 2 2

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  Poland 2 0 0 6
2  North Korea 1 1 1 6
2  Kirgistan 1 1 1 6
4  Czech Republic 0 1 1 3
5  Uzbekistan 0 1 0 2
6  Croatia 0 0 1 1
6  England 0 0 1 1
6  Slovenia 0 0 1 1

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  North Korea 19 4 2 67
2  Poland 5 2 5 24
3  Kirgistan 1 7 3 20
4  Slovenia 1 1 2 7
5  Tadjikistan 1 1 1 6
6  Ukraine 1 0 5 8
7  Uzbekistan 0 3 8 14
8  Czech Republic 0 2 5 9
9  England 0 2 4 8
10  Russia 0 2 2 6
11  Kazachstan 0 1 2 4
12  Hungary 0 1 0 2
12  Sweden 0 1 0 2
12  Lituania 0 1 0 2
15  Greece 0 0 3 3
15  Canada 0 0 3 3
17  Italy 0 0 2 2
18  Croatia 0 0 1 1
18  KTFJ 0 0 1 1
18  Netherland 0 0 1 1
18  Finland 0 0 1 1

 

Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
II  III  II  III 
Hwang Myong – North Korea 2 0 0 Jang Ki – North Korea 2 0 0
Shared

No Comments

Comments are closed.