World Championships Results

II World Junior Championships TKD ITF Results – 1995

9.06-11.06.1995 Warsaw, Poland

Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Kim Kyong Sil – North Korea 1 Mun Evgeni Kyrghyzstan
2 Kan Evgenitya – Uzbekistan 2 Khalilov D. – Uzbekistan
3 Stechova Andrea – Czech Republic 3 Mancini Leonardo – Italy
3 Davalos Lucila – Argentina 3 Thoi Aleksej – Kazachstan
 
II degree II degree
1 Ri Hun Hui – North Korea 1 Kim Yong Gun – North Korea
2 Iglesias Paula – Argentina 2 Nurahunov Elmourod – Uzbekistan
3 Turcotte Annie Pier – Canada 3 Aspekov Ulan – Kyrghyzstan
3 Żołędziewska Katarzyna, – Poland 3 Davalos Ezequiel – Argentina
 
III degree III degree
1 Kim Gwang Hui – North Korea 1 Jang Ku Yong – North Korea
2 Golzman Larissa – Uzbekistan 2 Li Leonid – Uzbekistan
3 Kurbanova Nigina – Tadjikistan 3 Gnochi Gabriel – Argentina
  3 Lim Denis – Kyrghyzstan
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 North Korea
2 Kyrghyzstan 2 Kazachstan
3 Poland 3 Poland
3 Canada 3 Canada

 

Sparring

Female Male
up to 42 kg up to 52 kg
1 Kang Yong Ae – North Korea 1 Jong Hui Song – North Korea
2 Cabral Gabriela – Argentina 2 Głos Marcin – Poland
3 Blais Pascale Canada 3 Berdiev Shuhrat Tadjikistan
3 Hitharie Zippora Holandia 3 Figari Federico – Argentina
 
to 48 kg to 58 kg
1 Kim Bong Dok – North Korea 1 Kang Jong Ho – North Korea
2 Sagitova Luiza Uzbekistan 2 Nam V. Uzbekistan
3 Hekiert Amanda – Poland 3 Kowalski Dawid – Poland
3 Lhome Natalia – Argentina 3 Kozladeroy Teodor Bulgary
 
to 53 kg to 63 kg
1 Iglesias Paula – Argentina 1 Sie Richard Holandia
2 Usaite Jurgita Lituania 2 Ri Chol Jun – North Korea
3 Torcotte Annie Pier Canada 3 Pasić Predrag Croatia
3 Mielnikova Tania Ukraine 3 Pieńkowski Daniel – Poland
 
to 60 kg to 70 kg
1 Carullo Maria – Argentina 1 Kim Yong Gun – North Korea
2 Golzman Larissa Uzbekistan 2 Dziurda Łukasz – Poland
3 Ri Chun Hui – North Korea 3 Solymosi Vilmos Hungary
3 Malorossianova Larissa, Russia 3 Kotsiou Tom Canada
 
over 60 kg over 70 kg
1 Kim Yong Sun – North Korea 1 Hovorka Jiri Czech Republic
2 Kurbanova Nigina Tadjikistan 2 Kurzić Zlatko Slovenia
3 Denisenko Sveta Ukraine 3 Semenenkov Dmitry Russia
3 Charalabidou Greece 3 Lajeunesse Sebastien Canada
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Poland
2 Poland 2 Italy
3 Argentina 3 Uzbekistan
3 Ukraine 3 Canada

 

Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Paek Chun Ok – North Korea 1 Sultanov Tadjikistan
2 Żołędziewska Katarzyna, – Poland 2 Jang Ki Yong – North Korea
3 Haromova Kara Czech Republic 3 Ermetov Uzbekistan
3 Hwang Jade USA 3 Mario De Lucia Italy
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 Ukraine 1 England
2 North Korea 2 North Korea
3 Czech Republic 3 Greece
3 Poland 3 Poland

 

Power Test

Female Male
Individual Individual
1 Kovalenko Natasha Ukraine 1 Fawler Scott – USA
2 Ho Yong Ju – North Korea 2 Chrappan Robert – Hungary
3 Manning Dborah Ireland 3 Kim Song Gi – North Korea
3 Mamatkulova N. B. – Tadjikistan 3 Tellman Thomas Norwegia
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 Poland 1 Finland
2 USA 2 North Korea
3 – Argentina 3 Tadjikistan
3 Greece 3 Kyrghyzstan

 

General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  North Korea 2 1 0 8
2  Poland 1 1 2 7
3  Ukraine 1 0 1 4
4  Kyrghyzstan 0 1 0 2
4  USA 0 1 0 2
6  Argentina 0 0 2 2
7  Canada 0 0 1 1
7  Czech Republic 0 0 1 1
7  Greece 0 0 1 1

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  North Korea 1 2 0 7
2  Poland 1 0 2 5
3  England 1 0 0 3
3  Finland 1 0 0 3
5  Kazachstan 0 1 0 2
5  Italy 0 1 0 2
7  Canada 0 0 2 2
8  Uzbekistan 0 0 1 1
8  Greece 0 0 1 1
8  Tadjikistan 0 0 1 1
8  Kyrghyzstan 0 0 1 1

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1  North Korea 14 6 2 56
2  Poland 2 4 8 3
3  Argentina 2 2 7 17
4  Ukraine 2 0 3 9
5  Kyrghyzstan 1 1 3 8
5  Tadjikistan 1 1 3 8
7  USA 1 1 1 6
8  Czech Republic 1 0 3 6
9  Holandia 1 0 1 4
10  England 1 0 0 3
10  Finland 1 0 0 3
12  Uzbekistan 0 7 2 16
13  Italy 0 1 2 4
14  Kazakhstan 0 1 1 3
14  Hungary 0 1 1 3
16  Lituania 0 1 0 2
16  Slovenia 0 1 0 2
18  Canada 0 0 8 8
19  Greece 0 0 3 3
20  Russia 0 0 2 2
21  Ireland 0 0 1 1
21  Bulgary 0 0 1 1
21  Croatia 0 0 1 1
21  Norwegia 0 0 1 1

 

Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
II  III  II  III 
Iglesias Paula – Argentina 1 1 0 Kim Yong Gun – North Korea 2 0 0
Shared

No Comments

Comments are closed.