World Championships Results

IX World Senior Championships TKD ITF Results – 1994

25.07-01.08.1994 Kuala Terengganu, Malaysia

Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Cheam Yen Hing – Malaysia 1 Vincent Godbout – Canada
2 Shawn Fujita – USA 2 Chung Soon Min – Malaysia
3 Tatiana Basik – Russia 3 Nestor Barrios – Argentina
3 Ines Capiello – Argentina 3 Kovrbahov Khousnitdin – Uzbekistan
II degree II degree
1 Jon Yong Hui – North Korea 1 Hong Jong Hyon – North Korea
2 Beth Woods – USA 2 Alejandro Banera – Argentina
3 Nigina Kurbanowa – Tadjikistan 3 Kazuaki Shibagami – Japan
3 Irina Kuznetsova – Ukraine 3 Chin Tong Lim – Malaysia
III degree III degree
1 So Ok Ka – North Korea 1 Mike Morningstar – Canada
2 Briana Detlefsen – USA 2 Lee Eugeniy – Uzbekistan
3 Julie Methot – Canada 3 Won Yong Nam – North Korea
3 Natalia Boltuchova – Russia 3 Federico Pascual – Argentina
IV degree IV degree
1 Jang Gyong Ok – Korea 1 Ri Yong Ji – North Korea
2 Sabrina Condro – Argentina 2 Chong Soon Kean – Malaysia
3 Birgid Sasse – Germany 3 Jose Maidana – Argentina
3 Renee Scotland – Canada 3 Mark Roundhwaite – New Zealand
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 Malaysia
2 Malaysia 2 North Korea
3 Canada 3 Rosja
3 Tadjikistan 3 Italy

 

Sparring

Female Male
up to 52 kg up to 54 kg
1 Maria Carullo – Argentina 1 Patiparu Tapilatu – Netherland
2 Ri Jong Sim – North Korea 2 Carlos Uriarte – Argentina
3 Tuja Tsetseng – Mongolia 3 Bernard Ak Radin – Malaysia
3 Racis Lilianna – Poland 3 Hong Choi Hyok – North Korea
to 58 kg to 63 kg
1 Dlouha Radka – Czech Republic 1 Stephen Tapilatu – Netherland
2 Kołodziej Aneta – Poland 2 Tomas Barada – Slovenia
3 Christina Creatini – Italy 3 Dennis Rivera – Puerto Rico
3 Jurgita Usaite – Latvia 3 Kim Jong Chol – North Korea
to 63 kg to 71 kg
1 Elaonora Angelova – Bulgary 1 Ricardo Rieiro Pose – Argentina
2 Inna Khegai – Uzbekistan 2 Brahim Trigui – Germany
3 Pasek Anita – Poland 3 Paul Germaine – Canada
3 Natalia Kovalenko – Ukraine 3 Hwang Suil – KTF Japan
to 70 kg to 80 kg
1 Jabłonowska Monika – Poland 1 Fabio Calazzo – Italy
2 Kim Hye Gyong – North Korea 2 Pierre Guenette – Canada
3 Gisela Miceli – Argentina 3 Li Jong Mok – KTF Japan
3 Marie-Cloude Giguere – Canada 3 Tim Marshall – USA
over 70 kg over 80 kg
1 Jang Gyong Ok – North Korea 1 Hernan Cisternas – Argentina
2 Mónica Abdala – Argentina 2 Rustam Zijaev – Uzbekistan
3 Victoria Gontcharouk – Ukraine 3 Gassem Mitri – Germany
3 Natalija Kapulica – Germany 3 Mikael Birgerson – Sweden
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Germany
2 Poland 2 Argentina
3 Greece 3 Tadjikistan
3 USA 3 Greece

 

Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Jo Ye Hyang – North Korea 1 Won Yong Nam North Korea
2 Katarzyna Żołędziewska – Poland 2 Zawirowski Bogusław – Poland
3 Ulrike Wortz – Germany 3 Jaromir Michl – Czech Republic
3 Kristen McCaffrey – Canada 3 Harri Ketamo – Finland
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 Poland 1 North Korea
2 North Korea 2 Tadjikistan
3 Russia 3 Poland
3 USA 3 Kyrghiztan

 

Power Test

Female Male
Individual Individual
1 Elaonora Angelova – Bulgary 1 Carlos Bonomo – Argentina
2 Anna Dissenko – Kyrghiztan 2 Marcelo Cataldo – Paraguay
3 Cristina Creatini Italy 3 Ri Kum Chol – North Korea
3 Hon Yong Ju – North Korea 3 Serguei Bitre – Moldova
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 USA 1 Ireland
2 Russia 2 Canada
3 Tadjikistan 3 Ukraine
3 Mongolia 3 Tadjikistan

 

General Clasification

Teams Female
place country gold silver bronze score
1 North Korea 7 3 1 46
2 Poland 2 3 2 23
3 Bulgary 2 0 0 10
4 USA 1 3 2 18
5 Argentina 1 2 2 15
6 Malaysia 1 1 0 8
7 Czech Republic 1 0 0 5
8 Russia 0 1 3 9
9 Kyrghiztan 0 1 0 3
9 Uzbekistan 0 1 0 3
10 Canada 0 0 5 10
11 Germany 0 0 3 6
11 Tadjikistan 0 0 3 6
12 Italy 0 0 2 4
12 Mongolia 0 0 2 4
13 Lituania 0 0 1 2
13 Greece 0 0 1 2

 

Teams Male
place country gold silver bronze score
1 North Korea 4 1 4 31
2 Argentina 3 3 4 32
3 Canada 2 2 0 16
4 Netherland 2 0 0 10
5 Malaysia 1 2 2 15
6 Germany 1 1 1 10
7 Italy 1 0 1 7
8 Ireland 1 0 0 5
9 Tadjikistan 0 2 2 10
10 Poland 0 1 1 5
10 Uzbekistan 0 1 1 5
11 Paraguay 0 1 0 3
11 Slovenia 0 1 0 3
12 Korean TKD Japan 0 0 2 4
13 Ukraine 0 0 1 2
13 Czech Republic 0 0 1 2
13 Russia 0 0 1 2
13 Kyrghiztan 0 0 1 2
13 Greece 0 0 1 2
13 Finland 0 0 1 2
13 Japan 0 0 1 2
13 Moldova 0 0 1 2
13 New Zealand 0 0 1 2
13 Puerto Rico 0 0 1 2
13 Sweden 0 0 1 2

 

General Classification by Country
place country gold silver bronze score
1 North Korea 11 4 5 77
2 Argentina 4 5 5 45
3 Poland 2 4 3 28
4 Malaysia 2 3 2 20
5 Canada 2 2 6 28
6 Bulgary 2 0 0 10
7 Netherland 2 0 0 10
8 USA 1 3 3 20
9 Germany 1 1 4 16
10 Italy 1 0 3 11
11 Czech Republic 1 0 1 7
12 Ireland 1 0 0 5
13 Tadjikistan 0 2 5 16
14 Uzbekistan 0 2 1 8
15 Russia 0 1 4 11
16 Kyrghiztan 0 1 1 5
17 Paraguay 0 1 0 3
17 Slovenia 0 1 0 3
18 Ukraine 0 0 4 8
19 Greece 0 0 2 4
19 Korean Taekwon-do Japan 0 0 2 4
19 Mongolia 0 0 2 4
20 Finland 0 0 1 2
20 Japan 0 0 1 2
20 Lituania 0 0 1 2
20 Moldova 0 0 1 2
20 New Zealand 0 0 1 2
20 Puerto Rico 0 0 1 2
20 Sweden 0 0 1 2

 

Best Competitiors

Best Competitior Female Best Competitior Male
I II III I II III
Won Yong Nam – North Korea 1 1 Jang Gyong Ok – North Korea 2
Shared

No Comments

Comments are closed.