World Cup Results

First Taekwon-Do World Cup & First Orlando International Friendship TKD Cup

Patterns

Children
Dan 7-8 years
1 Dister Johnny – Sunbelt Martial Arts
2 Clark Amanda – Red Tiger USTC
3 Lopez Angel J. – Federación Nacional de Puerto Rico
Female Male
Dan, 9-10 years Dan, 9-10 years
1 Cohen Paige – Red Tiger USTC 1 Cuvillier Christian – Hernandez TKD Academy
2 Maldonads Riviera Yaira Fabiola – Federacion National de Puerto Rico 2 Torres Gabriel T. – Federacion National de Puerto Rico
I degree, 13-14 years I degree, 13-14 years
1 Konig Nicola – TKD Quedlinburg 1 Diaz Bruno – ITF Columbia
2 Santizo Jezelle – Mosley TKD USA 2 Sinyerd Craig – MacKenzie TKD Canada
3 Method Marie-Claude – TKD Sept-Iles 3 Pierantoni Victor – Sunbelt Martial Arts
3 Morris Ardelia – Mosley TKD USA 3 Schroeder Matthew L. – Academy os Martial Arts
I degree, 15-17 years I degree, 15-17 years
1 Desmarquis Genevieve – Club TKD Loretteville 1 Cloutier Tommy – Club TKD Rimouski
2 Blouin Marie-Chrystine – Club TKD Loretteville 2 Garanjan Yury – All Russia TKD Federation
3 Abou Sleiman Lynn – ITF Liban 3 Dusard Nicholas – Jamaica TKD Association
3 Giusti Lea – ITF Liban 3 Poulin-Lacasse Denis – Club de TKD de Charlesbourg
II degree, 15-17 years II degree, 15-17 years
1 Tyquiengco Christy – Art TKD Academy 1 Gonzalez Cruz Jonathan – Young Brothers ITF
2 Hanusey Allison – Red Tiger USTC 2 Messon Vazquez Erick A. – Family TKD Dojang Puerto Rico
3 Mariotis Stacie – Academy of Martial Arts 3 Garcia Moris Jose A. – Art TKD Academy
3 Ryan Robert – Thibado TKD
III degree, 15-17 years
1 Cohen Eric – Red Tiger USTC
2 Kazmov Damir – ITF Florida
3 Karimov Damir – Alex International
I degree, 18-34 years I degree, 18-34 years
1 Paprocka Joanna – Poland 1 Nguyen Richard – Eclipse TKD Laval
2 Kamei Emi – ITF – Japan 2 Mori Masayuki – ITF – Japan
3 Haram Laila – National TKD Norway 3 Castro Reyes Nicolas Daniel – Escuela TKD Castillo
3 Menegazzo Carolina – CDT Argentina 3 Sungurjan Vladimir – All Russia TKD Federation
II degree, 18-34 years II degree, 18-34 years
1 Nagaya Chiaki – ITF Japan 1 Lian Remy Andre – National TKD Norway
2 Gonzalez Melissa – Federacion National de Puerto Rico 2 Birlut Florin – Romanian TKD Federation
3 Milyutkina Olesya – All Russia TKD Federation 3 Resende Carlos M. – Red Tiger USTC
3 Tokareva Ekaterina – All Russia TKD Federation 3 Tsuboi Koji – ITF – Japan
III degree, 18-34 years III degree, 18-34 years
1 Messier Marie-Claude – Eclipse TKD Laval 1 Bujold Maxime – Club de TKD de Charlesbourg
2 Stone Chelsea – Norman´s TKD 2 Yamamoto Kousuke – ITF – Japan
3 Rokke Elen – National TKD Norway 3 Datiz Torres Luis A. – Young Brothers ITF
3 Walach Mariusz – Poland
IV degree, 18-34 years IV degree, 18-34 years
1 Anastassiadou Anna – TKD Quedlinburg 1 Riviere Rodolfo – Federacion National de Puerto Rico
2 Downey Cathy – Downey´s TKD Canada 2 Rattet Seth A. – White Tiger (West Hartford School)
3 Fleming Rita – Thibado TKD 3 Majchrzak Paul – Red Tiger USTC
3 Parisi Mark – Red Tiger USTC
I-III degree, 18-34 years I-III degree, 18-34 years
1 Levesque Doris – Maniutenam Canada 1 Thomas Michael E. – Jamaica TKD Association
2 Konstance Benendict B. – Red Tigher USTC 2 Yamamoto Kousuke – ITF – Japan
3 McBride Angela – Thibado TKD 3 Cyril Joseph – Jamaica TKD Association
3 Woppman Angela – Academy of Martial Arts 3 Ripley Jim – J.C.´s TKD
IV-VI degree, 18-34 years
1 Novomlinov Oleg – All Russia TKD Federation
2 Downey Scott – Downey´s TKD Canada
3 Englert Thomas Charles – Academy of Martial Arts
3 Plaja Sergio – Millennium TKD

 

Sparring

Children
7-8 years
1 Dister Johnnu – Sunbelt Martial Arts
2 Lopez Angel A. – Federacion National de Puerto Rico
3 Clark Amanda – Red Tiger USTC
Female Male
9-10 years 9-10 years
1 Cohen Paige – Red Tiger USTC 1 Cuvillier Christian – Hernandez TKD Academy
2 Maldonads Rivera Yaira Fabiola – Federacion National de Puerto Rico 2 Torres Gabriel T. – Federacion National de Puerto Rico
11-12 years 11-12 years
1 Pham Stephanie A. – Red Tiger USTC 1 Pham Kevin A. – Red Tiger USTC
2 Gillick Kimberly – Sunbelt Martial Arts 2 Marnoch Dylan – Red Tiger USTC
3 Bolena Micki – Sunbelt Martial Arts 3 Sanchez Luis R. – Federacion National de Puerto Rico
3 Velasquez Luis Felipe – Sunbelt Martial Arts
to 150 cm, 13-14 years to 150 cm, 13-14 years
1 Konig Nicola – TKD Quedlinburg 1 Carlos Emanuel – Queens TKD Center
2 Suarez Stephanie – Queens TKD Center 2 Carlos Julio – Queens TKD Center
3 Santizo Jezelle – Mosley TKD USA 3 Ghokasiyan Shant – White Tiger (West Hartford School)
3 Velasquez Maria Fernanda – Sunbelt Martial Arts 3 Schroeder Matthew L. – Academy of Martial Arts
to 150 cm, 13-14 years
1 Morris Ardelia – Mosley TKD USA
2 Drumm Sara – Mosley TKD USA
3 Bell Kaitiyn V. – Traditional TKD USA-Florida
to 48 kg, 15-17 years to 52 kg, 15-17 years
1 Giusti Lea – ITF Liban 1 Garanjan Yury – All Russia TKD Federation
2 Hedge Archit – Queens TKD Center 2 Nguyen Duc – Houston Self Defense Academy
to 53 kg, 15-17 years to 58 kg, 15-17 years
1 Pantel Bianca – Romanian TKD Federation 1 Garcia Moris Jose A. – Art TKD Academy
2 Abou Sleiman Lynn – ITF Liban 2 Serdidkin Vasily – All Russia TKD Federation
3 Moncada Adriana – Queens TKD Center 3 Guillot Mathieu – TKD Sept-Iles
3 Szervaczius Robert – Romanian TKD Federation
to 60 kg, 15-17 years to 63 kg, 15-17 years
1 Orban Andrea – Romanian TKD Federation 1 Gherasim Mircea – Romanian TKD Federation
2 Desmarquis Genevieve – Club TKD Loretteville 2 Cloutier Tommy – Club TKD Rimouski
3 Kailee Blake – J.C.´s TKD 3 Dusard Nicholas – Jamaica TKD Association
3 Konig Maike – TKD Quedlinburg 3 Messon Vazquez Erick A. – Family TKD Dojang Puerto Rico
above 60 kg, 15-17 years above 70 kg, 15-17 years
1 Tyquingco Christy – Art TKD Academy 1 Madaian Mircea – Romanian TKD Federation
2 Mariotis Stacie – Academy of Martial Arts 2 Iwaniuk Damian – Poland
3 Hanusey Allison – Red Tiger USTC 3 Gonzalez Cruz Jonathan – Young Brothers ITF
3 Ryan Robert – Thibado TKD
above 70 kg, 15-17 years
1 Madaian Mihai – Romanian TKD Federation
2 Maglio Joseph – Red Tiger USTC
3 Cohen Eric – Red Tiger USTC
3 Hoffmaster Phillip T. – Red Tiger USTC
to 52 kg, 18-34 years to 54 kg, 18-34 years
1 Solovey Katya – ITF-Ukarine 1 Bujold Maxime – Club de TKD de Charlesbourg
2 Anastassiadou Anna – TKD Quedlinburg 2 Rivera Luis A. – Hernandez TKD Academy
3 Gonzalez Melissa – Federacion National de Puerto Rico 3 Hirose Haruo – ITF – Japan
3 Messier Marie-Claude – Eclipse TKD Laval 3 Ramos Raul – CDT Argentina
to 58 kg, 18-34 years to 63 kg, 18-34 years
1 Menegazzo Carolina – CDT Argentina 1 Taraskin Oleg – All Russia TKD Federation
2 Stone Chelsea – Norman´s TKD 2 Tran Nicolas – Club TKD Loretteville
3 Bertelsen Anja – National TKD Norway 3 Carlstrom Patrik – Ljungby TKD Sweden
3 Tokareva Ekaterina – All Russia TKD Federation 3 Rattet Seth A. – White Tiger (West Hartford School)
to 63 kg, 18-34 years to 71 kg, 18-34 years
1 Paprocka Joanna – Poland 1 Centenari Gabriel – CDT Argentina
2 Patroiescu Andreea – Romanian TKD Federation 2 Mariusz Walach – Poland
3 Desiree Sandoe Alina – National TKD Norway 3 Boisvert Tommy – Academie Pierre Laquerre
3 Schirazi Helen – Academy of Martial Arts 3 Kochergin Maxim – All Russia TKD Federation
to 70 kg, 18-34 years to 80 kg, 18-34 years
1 Haram Laila – National TKD Norway 1 Dziala Daniel – Poland
2 Buchholz Nicolle – TKD Quedlinburg 2 Ferreiro Pablo – CDT Argentina
3 Latendresse Christine – TKD Sept-Iles 3 Barrows Arthur – Jamaica TKD Association
3 Resende Carlos M. – RED Tiger USTC
above 70 kg, 18-34 years above 80 kg, 18-34 years
1 Reimer Nathalie – Norman´s TKD 1 Jurkowski Lukasz – Poland
2 Garelic Patricia – CDT Argentina 2 Helge Hansen Tom – National TKD Norway
3 Hosey Kristen – Academy of Martial Arts 3 Guiamatsia Louis-Marie – Eclipse TKD Laval
3 Stone Alexandra – Norman´s TKD 3 Wilson Roger – Jamaica TKD Association
to 60 kg, above 34 years to 78 kg, above 34 years
1 Levesque Doris – Maniutenam Canada 1 Sobanka Ladislao – CDT Argentina
2 Downey Cathy – Downey´s TKD Canada 2 Nestor Miguel – CDT Argentina
3 Rattet Marie – White Tiger (West Hartford School) 3 Bermudez Ramos Marvin – Jansu Costa Rica
3 Ripley Jim – J.C.´s TKD
above 60 kg, above 34 years above 78 kg, above 34 years
1 McCarthy Ann – Irish National TKD Association 1 Debiase Alejandro – CDT Argentina
2 Konstance Nancy M. – Red Tiger USTC 2 Novomilnov Oleg – All Russia TKD Federation
3 Fleming Rita – Thibado TKD 3 Lopez Rojas Rafael – ITF Catalunya Team
3 Woppman Angela – Academy of Martial Arts 3 Thomas Michael E. – Jamaica TKD Association

 

General Clasification

Teams Female
Place School Gold Silver Bronze Score
1 Poland 5 2 1
2 CDT Argentina 4 3 2
3 Romanian TKD Federation 4(1) 2 1
4 All Russia TKD Federation 2(1) 3 5
5 Queens TKD Center USA-New York 2 3(1) 0(1)
6 Federacion National de Puerto Rico 2 1(5) 2(1)
7 TKD Quedlinburg Germany 2(1) 1(1) 1
8 Club de TKD de Charlesbourg Canada 2 0 1
9 Red Tiger USTC USA-Pensylwania 1(5) 6(2) 6(2)
10 ITF – Japan 1 3 2
11 Club TKD Loretteville Canada 1 3 0
12 National TKD Norway 1(1) 1 3(1)
13 Norman´s TKD Canada 1 1(1) 1
14 Club TKD Rimouski Canada 1 1 0
15 Jamaica TKD Association 1 0 7
16 Young Brothers ITF Puerto Rico 1 0 2
17 Eclipse TKD Laval Canada 1(1) 0 2
18 Art TKD Academy Puerto Rico 1(2) 0 1
19 Irish National TKD Association 1 0 0
20 ITF Columbia 1 0 0
21 ITF-Ukraine 1 0 0
22 Maniutenam Canada 1(1) 0 0
23 Mosley TKD USA-Florida 0(1) 2(1) 2
24 White Tiger (West Hartford School) USA-Connecticut 0 1 3(1)
25 Family TKD Dojang Purto Rico 0 1 1
26 Downey´s TKD Canada 0 1(2) 0
27 MacKenzie TKD Canada 0 1 0
28 Hernandez TKD Academy Puerto Rico 0(2) 1 0
29 Academy of Martial Arts USA-North Carolina 0 0(1) 8(1)
30 Thibado TKD USA-Florida 0 0 4(1)
31 Sunbelt Martial Arts USA-Florida 0(2) 0(2) 4(2)
32 J.C.´s TKD Canada 0 0 3
33 TKD Sept-Iles Canada 0 0 2(1)
34 ITF Liban 0(1) 0(1) 2
35 Academie Pierre Laquerre Canada 0 0 2
36 Ljungby TKD Sweden 0 0 1
37 Escuela TKD Castillo Columbia 0 0 1
38 Millenium TKD Canada 0 0 1
39 Jansu Costa Rica 0 0 1
40 ITF Catalunya Team 0 0 1
41 Pto. Rico National TKD 0 0 1
42 Houston Self Defensse Academy USA-Texas 0 0(1) 0
43 ITF Florida 0 0(1) 0
44 Traditional TKD USA-Florida 0 0 0(1)
45 Alex International USA-Georgia) 0 0 0(1)
46 All Ireland TKD Association 0 0 0
47 Camreoon Team 0 0 0
48 Champions TKD USA-Texas 0 0 0
49 Flyers / Champions TKD USA-Texas 0 0 0
50 Freedom TKD School Canada 0 0 0
51 Hong Kong TKD Federation 0 0 0
52 ITF Connecticut 0 0 0
53 ITF New Zeland 0 0 0
54 Louiseville Canada 0 0 0
55 Oglethorpe TKD USA-Florida 0 0 0
56 Portugal Federation 0 0 0
57 Synergy TKD United Kingdom 0 0 0
58 TKD des Laurentides Canada 0 0 0
59 Team USA TKD Fittness USA-New Jerse 0 0 0
60 Than Phong TKD USA-Texas 0 0 0

 

Best Competitiors

Best Female Competitior Best Male Competitior
I II III I II III
Paprocka Joanna – Poland 2 0 0 Bujold Maxime – Club de TKD Charlesbourg 2 0 0
Konig Nicola – TKD Quedlinburg Germany 2 0 0 Carlos Emanuel – Queens TKD Center 2 0 0
Shared

No Comments

Comments are closed.